Buhar Odası nedir? Nasıl Çalışır?

Sauna ve Buhar Odası olgusu çok eski yıllara dayanır. Vücut canlılığı ve diriliği için buhar banyosu keşfedilmiştir.  Gelişen teknoloji ile birlikte bugün buhar banyosu vazgeçilmez bir sağlık unsuru olmuştur.
Buhar Banyosu rahatlamanızı ve zinde kalmanızı  sağlar.  Bütün  bir  günün  iş  yorgunluğu,  yaşadığınız stresler  buhar  banyosu  ile  vücudunuzdan  uzaklaştırılır.  45 C lik  bir  buhar  sıcaklığı  vücudunuzun  gözeneklerini  açar,  kan  dolaşımınızı hızlandırır,  vücudunuzda birikmiş olan toksinlerin milyonlarca ter bezinin ter salgılaması ile hızlıca vücudunuzdan dışarı atılmasını sağlar. Buhar Banyosu sırasında odaya verilecek hoş kokular buhar  ile  yayılarak  rahat  nefes  almanızı  ve  psikolojik  olarak  gevşemenizi  sağlayacaktır. 
Buhar  banyosu sonrasında  yapılacak  olan  cilt  bakımı  kaslarınızdaki ağrıları ortadan  kaldırır. Cildiniz  derinlemesine temizlendiği  için  ihtiyacı  olan  nemi  buhardan  alarak sizi canlı ve zinde tutar. Buhar Banyosu  ile sağlıklı bir yaşam  ve  stresten  uzak  huzurlu  bir  ortama kapı aralamak sizin elinizdedir. Buhar banyosu sırasında vücudunuzdan ter ile atılan metabolik atıklar idrar ile eşdeğer elementleri içermektedir. Bu nedenle cildimiz ter salgıladığı için vücudumuzun üçüncü böbreği olarak nitelendirilir. Buhar Banyosu sırasında vücut ısınız yükselir. Bunun doğal  sonucu  olarak  ter  bezleriniz  çalışmaya  başlar. Terleme  aslında  vücut  ısısının  düşürülmesini  sağlayan biyolojik bir olaydır. Ter vücut üzerinden ısı alarak buharlaşır  ve  vücut  ısısını  düşürür. 
Buhar  banyosu sırasında  ortaya çıkan yüksek nem seviyesi vücut ısımızı daha da artırır. Böylece vücudumuz hipertermi olarak isimlendirdiğimiz ısı transferine başlar. Bu  olay  vücudumuzda  önemli  miktarda  yoğuşumlara neden olur. Toksinlerin vücuttan atılmasının birinci yolu budur. Hipertermi olayının  başlaması  için  vücut  sıcaklığımızın  38-39,5  C  civarlarında  olması  gerekir.  Buhar Banyosu  esnasında  bu  ısıya  yaklaşık  10-15  dakikalık sürelerde ulaşılabilir. Bu nedenle 45 C lik bir Buhar Odasında 25 – 30 dakikalık seanslar yapılması önerilir. Daha  uzun  süreler  vücutta  bazı  biyolojik  değişimlere neden olabilir.
Buhar banyosunun diğer önemli bir faydası kardiyovasküler sistem üzerindeki uyarıcı etkisidir. 15-20 dakikalık bir seans sırasında nabız sayısı 100-150  vuruşa  kadar  çıkabilir.  Bunun  sonucunda kan  dolaşımı  hızlanır.  Bu  hızlanma  sonucu  tansiyon  artışı  olmaz.  Çünkü  sıcaklık  etkisiyle  kan akışı hızlanırken kılcal damarlarda genişler. Dolayısıyla tansiyonda yükselme olmaz.
Buhar  sirayeti    solunum  şartlarını  iyileştirmek için etkin bir tedavi yöntemidir. Soğuk algınlıklarında,  sinüzit, bronşit  ve  alerjik  hastalıklarda  da tavsiye edilir. Üst solunum yolu zarlarının iltahaplanmasında;  solunum yolları tıkanmasında önemli bir rahatlama sağlayacaktır.

  • Havayı nemlendirdiği için boğaz tahrişlerine iyi gelir.
  • Astım ve boğmaca rahatsızlıklarına iyi gelir. Boğaz ve akciğerlerden mukos salgılanmasını uyarır.
  • Kasları gevşetir ve kuru öksürüğü teskin eder.
  • Mukos zarlarının aşırı kurumasını önler.
  • Buhar banyosu hem vücudunuzu hem de   ruhunuzu canlandırır.
  • Günlük uğraşılardan sonra rahatlamanızı stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır.
  • Psikolojik  olarak düşünce ve üretme yeteneklerinizi üst düzeye çıkarır.
  • Keyif vericidir. Sıcaklık ve nem  cildinize masaj yaparken kaslarınızı gevşeterek sizi rahatlatır.
  • Cildiniz yumuşak ve pürüzsüz hale gelir.
  • Banyo sonrası vücunuz uzun süre canlı ve   enerjik kalır.